Варіанти геліосистем

повна версія сторінки
У зв'язку з інтенсивним розвитком технологій сонячної енергетики, у Світі з'явилося безліч конструктивних рішень і варіантів геліосистем, що класифікуються за різними критеріями. На нашому сайті ми зупинимося на класифікації за принципом конструювання і докладно розглянемо рідинні системи сонячного теплопостачання з акумулюванням теплової енергії.

Класифікація по принципах конструювання

СИСТЕМИ СОНЯЧНОГО ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ
     
Рідинні   Повітряні
     
     
Пасивні   Активні
 
З окремими функціональними елементами   "Сонячний бак"
     
     
відкритий   теплоізольо-
ваний
 
Примусова циркуляція
теплоносія
  Природна циркуляція
теплоносія
         
Двоконтурні   Одноконтурні   Двоконтурні   Одноконтурні
 
 
"Drain-Down"
"Drain-Back"
"Recirculation"
"Closed loop"
 
Варіанти
захисту від
замерзання
 

У даній класифікації наданий тільки укрупнений список часто використовуваних варіантів геліосистем, які можна застосувати в кліматичних умовах України.


Через свою універсальність, ефективність, гнучкість і зручність, найбільше поширення отримали рідинні системи (далі «геліосистеми») з акумулятором теплової енергії (бак з водою чи спеціальною рідиною, басейн, ґрунт), у яких є окремі елементи з чітко визначеними функціями:
  1. сонячний колектор – перетворення і поглинання енергії;
  2. акумулятор теплової енергії – поглинання і збереження енергії;
  3. з'єднувальний трубопровід – доставка з мінімальними втратами теплової енергії в акумулятор.

Геліосистеми можуть бути одноконтурні чи двоконтурні (може бути і більше контурів), з природної чи з примусової циркуляцією теплоносія (вода чи спеціальна незамерзаюча рідина).

Одноконтурні і двоконтурні системи

У одноконтурних системах, у сонячні колектори, надходить і нагрівається саме та вода, що витрачається з бака-акумулятора.

В двоконтурних системах у контурі сонячних колекторів знаходиться спеціальний теплоносій (звичайно незамерзаюча нетоксична рідина з антикорозійними та антиспінюючими присадками, чи підготовлена вода), при цьому теплова енергія від теплоносія передається воді за допомогою телообмінника (спіральна труба в баці – «змійовик», зовнішній теплообмінник чи апарат «бак у баці»).

Наш вибір: саме двоконтурні системи можуть довгостроково ефективно і надійно працювати на всій території України, тому що здебільшого, вода має високу жорсткість, а також, навіть на південному березі Криму (ПБК), можливі морози до -10оС. Якщо система була разморожена чи канали колекторів практично цілком забилися солями, то в більшості випадків, це приводить до необхідності повної заміни геліоколекторів, тому що на місці усунути такі несправності практично неможливо. Зниження ефективності в двоконтурних системах незначне, щоб, вибираючи одноконтурну систему, жертвувати надійністю.

Системи з природною (термосифонна) і примусовою циркуляцією теплоносія.

Принцип роботи систем з природною циркуляцією теплоносія (термосифонні системи): розігрітий теплоносій (має більш низькоу щільність) спрямовується у верхню частину колектора, в результаті чого виникає різниця гідростатичних тисків; якщо колектор підключити до бака, що знаходиться вище нього, то виникне мимовільна циркуляція теплоносія, швидкість якої залежить від конструкції колектора, інтенсивності сонячного випромінювання і швидкості охолодження в теплообміннику.


У системах з примусовою циркуляцією у контурі колекторного кола встановлюється малопотужний циркуляційний насос, що змушує циркулювати теплоносій. Його роботою керує спеціальний контролер. Споживана потужність насоса, незрівнянно мала в порівнянні з тепловою енергією, що виробляється системою.


  1. – Колектор;
  2. – Бак-акумулятор (бак-бойлер);
  3. – Циркуляційний насос;
  4. – Контролер (блок керування);
  5. – Датчики температури.



Наш вибір: геліосистеми як із природною, так і з примусовою циркуляцією теплоносія одержали широке поширення, але ключовими факторами при виборі системи є: можлива температура повітря у найхолодніший період року і кількість ясних сонячних днів. Термосифонні системи одержали поширення в країнах з теплим кліматом і великою кількістю ясних днів (Туреччина, Греція, Єгипет, Ізраїль і т.і.), і використовуються, в основному, як індивідуальні. На всій території України (у т.ч. і на ПБК) рекомендується використовувати геліосистеми з примусовою циркуляцією теплоносія, тому що досить велика кількість хмарних днів приводить до значного зниження ефективності термосифонних систем (на 30%), а низькі температури в зимовий період року, змушують впроваджувати заходи по захисту від замерзання, що буває неможливо з погляду надійності. Ті незначні додаткові витрати в системах з примусовою циркуляцією швидко окупаються своєю ефективністю і безпекою.

Висновок: якщо оцінювати всі переваги і недоліки описаних систем можна зробити висновок, що на території України бажано використовувати тільки двоконтурні системи з примусовою циркуляцією теплоносія. Також це твердження вірне з погляду економічної доцільності використання геліосистем. Так як вартість геліосистем перевищує вартість традиційних систем теплопостачання і при діючих цінах на енергоносії має термін окупності - від 3 до 8 років, вихід з ладу системи раніше 10 років експлуатації не дасть економічного ефекту і достатнього енергетичного прибутку споживачу. Отже, основні критерії при виборі геліосистем – це висока, довгострокова ефективність і надійність.

Геліосистеми можна використовувати практично для будь-яких цілей, де необхідна низькопотенційна теплова енергія. Варіанти геліосистем, що одержали найбільше поширення, представлені на малюнку нижче.

Класифікація по призначенню


РІДИННІ ГЕЛІОСИСТЕМЫ З АКУМУЛЮВАННЯМ ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ
     
Примусова циркуляція теплоносія   Природна циркуляція
теплоносія
         
двоконтурні   одноконтурні   двоконтурні   одноконтурні
         
Цілий рік або сезонна робота ГВП, нагрівання води в басейні, опалення   Тільки сезонне ГВП, нагрівання води в басейні   Сезонне ГВП (можлива робота цілий рік, якщо бак встановлений в опалювальному приміщенні)   Тільки сезонне
ГВП

Також можливе використання геліосистем для опріснення, технологічних потреб (винного, кондитерського й іншого виробництв), підвищення ефективності водоочищення, прогріву ґрунту і т.і.

Геліосистеми, що призначені для одночасного виконання декількох функцій (ГВП і опалення, ГВП і нагрівання води в басейні і т.д.), називаються комбінованими (багатофункціональними). Такі системи найчастіше конструюються як двоконтурні з примусовою циркуляцією теплоносія.

Використовуючи енергію сонця, геліосистеми дозволяють заощаджувати до 75% традиційного палива, яке необхідно для готування гарячої води, і до 50% необхідного для цілей опалення.


повна версія сторінки